Muzeum v Ivančicích
Jedno z nejstarších regionálních muzeí na Moravě

PÁTRACÍ HRA

Borci z Vanglu

18. 05. 2021 - 31. 08. 2021
Borci z Vanglu

Muzeum v Ivančicích si připravilo pátrací hru, kterou si můžete užít v ulicích města. Potrapte svou hlavu a poznejte významné místní osobnosti a historii Ivančic. 


Podklady k hraní si můžete vyzvednout v budově KIC na Palackého náměstí 9 v Ivančicích nebo u budovy na Krumlovské 25. Stáhnout a vytisknout si je můžete také ZDE [PDF, 881 kB].
 
Už jste si zahráli? 
Ověřte si tajenku ZDE.
(Jako heslo k souboru použijte tajenku, vepište ji malými písmeny s diakritikou, čísla číslicemi.)

Leták stopovačka

Výstava

CESTY. Tisíc let putování krajinou

25. 05. 2021 - 29. 08. 2021

Cesty

Výstava vás provede částí Jantarové stezky, která v minulosti vedla přes území Moravy. Nabídne průřez historií od hradišť doby bronzové po tábory římských legií. Seznámí vás také s procesem hledání dávných stezek.


Lidé cestovali odpradávna. Již v době kamenné putovali napříč Evropou. Vytvořili postupně hustou síť cest a stezek, které prostupovaly divokou přírodou. Některé z nich se staly významnějšími, jako například Jantarová stezka, táhnoucí se od Jadranu po Balt. Brněnsko a potažmo i Ivančicko byly součástí této cesty. Budete mít jedinečnou možnost procestovat s námi část Jantarové stezky od hradišť doby bronzové, přes halštatskou svatyni až k táborům římských legií.

Zjistíte, jak takové pravěké obchodní stezky vypadaly, kudy vedly a jakým způsobem překonávaly nepříznivý terén. Jaké vzdálenosti dělily pravěké nevěsty od jejich ženichů. Na výstavě se budete moci seznámit i s nejnovějšími přírůstky do sbírek Muzea Brněnska, především pocházejících z Ivančicka, z nichž mnohé z nich mají přímou souvislost s historickými cestami. 

Současně se dozvíte, k čemu lze při pátrání po starých cestách použít letecké laserové skenování, geofyzikální prospekci nebo geografický informační systém (GIS). Nezapomínáme ani na dětské návštěvníky, pro které jsme připravili originální hru prostupující celou výstavou, za jejíž absolvování čeká děti odměna.

Výstava se koná v galerii Památníku Alfonse Muchy v Ivančicích na Palackého náměstí 9.

Cesty plakat

Expozice

Lapidárium Muzea v Ivančicích na zámku v Oslavanech

01. 05. 2021 - 30. 09. 2021

lapidarium

Expozice umístěná v podzemních prostorách oslavanského zámku představuje soubor kamenných architektonických fragmentů a kamenických prací ze sbírek Muzea v Ivančicích.


Předměty pocházejí z různých časových období od středověku až po 19. století a svým původem se vztahují převážně k Ivančicím a okolí. Velká část kamenných předmětů pochází z 16. století a nese znaky renesančního slohu.

Základ kolekce lapidária byl položen v roce 1903, kdy byla do sbírek ivančického muzea darována středověká kamenná křtitelnice z kostela sv. Petra a Pavla v Řeznovicích, která je dnes jedním z nejzajímavějších exponátů expozice. V průběhu mnoha dalších let postupně do fondu lapidária přibývaly další kamenné artefakty, nejčastěji stavební prvky z historických domů v Ivančicích, které procházely přestavbami nebo byly bourány.

Vedle architektonických fragmentů mohou návštěvníci expozice vidět také náhrobky ivančických měšťanů, památky z místní židovské čtvrti (např. obřadní umyvadla ze synagogy), fragment pranýřového sloupu z ivančického náměstí, ale také další kamenné předměty (hmoždíře, žernovy).

Vystavené exponáty prošly v roce 2017 restaurátorským zásahem. Restaurování kamenných předmětů i vypracování projektu a realizace expozice proběhly s finanční podporou Jihomoravského kraje. Slavnostní otevření expozice proběhlo 25. června 2020.

Zámek Oslavany, Zámecká 1/16, 664 12 Oslavany

Prohlídky

červenec a srpen: út–ne v 11, 13, 15 hodin
květen, červen, září: so, ne a o státních svátcích v 11, 13, 15 hodin

Objednávky skupinových návštěv

tel. 604 108 641, 546 423 283
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vstupné

VSTUPNÉ
 Základní vstupné  30 Kč
 Děti, studenti, senioři  20 Kč
 ZTP  zdarma


plakat lapidarium

Muzeum domů

Kelt a Říman

04. 06. 2021 - 29. 08. 2021

kelt a man na vstav ok

Stáhněte si hru inspirovanou naší výstavou Cesty. Tisíc let putování krajinou. Inspirovali jsme se setkáváním lidí na pravěkých cestách. Hra je pro 2 hráče a pravidla si můžete upravit podle sebe. Přejeme příjemnou zábavu!


Stáhněte si Kelta a Římana ZDE [PDF, 4 MB].

 

UDÁLOST

Město na dlani

15. 08. 2021 - 15. 08. 2021

MestoNaDlani Web Banner ok

Vydejte se s dětmi do lapidária v Oslavanech! Připravili jsme prohlídku plnou aktivit, hádanek a tvoření. Kamenné fragmenty nám budou vyprávět příběh o každodenním životě ve městě napříč časem.


Domů si děti odnesou vlastní papírový model kamenného portálu. Akce je zdarma ke vstupnému do lapidária (20 Kč/dítě, 30 Kč/dospělý).

Program začíná ve 14:00 a 16:00. Počet účastníků je omezen, proto doporučujeme předchozí rezervaci na tel. 702 204 898, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

MestoNaDlani Web 1

PROCHÁZKA

Archeologické léto: Bratrský sbor a tiskárna

28. 08. 2021 - 28. 08. 2021

ARUB Archeologicke leto 2021 780x190ok

Ivančický bratrský sbor patřil k nejvýznamnějším a největším v českých zemích. S jeho existencí je pevně spjato jméno Jana Blahoslava, pod jehož patronací započala svou činnost bratrská tiskárna.


Bratrská tiskárna produkovala renesanční tisky vysoké kvality, vydávala řadu významných děl a právě zde, v komunitě ivančického sboru započaly práce na překladu bible,
která později souhrou historických okolností vešla do dějin jako Bible kralická. Ceština, jíž byla napsána se pak na dlouhá léta stala etalonem českého spisovného jazyka. Lze bez nadsázky říct, že
bez kvalitních škol a tiskárny působících v Ivančicích by tento literární skvost nemohl vzniknout. Do dnešních dní se v Ivančicích dochovaly archeologické situace i stavby, připomínající tuto slavnou
historii. Stojící věž a stěna jež tvořila část bratrské modlitebny byly tradičně považovány za pozůstatky rozsáhlého komplexu budov Sboru. V 80. letech 20. století proběhl na místě záchranný archeologický výzkum, který tyto předpoklady
potvrdil. Kromě gotického polygonálního presbyteria a study se podařilo autorům výzkumu zachránit řadu cenných archeologických artefaktů, mezi jinými špendlíky, knižní kování a literky, přímo
dokládající působnost proslulé bratrské tiskárny. O spletité historii bratrského sboru, tajného přesunu tiskárny do Kralické tvrze, pod patronací rodu Žerotínů, činnosti sboru a jeho významných
představitelů v době, než jen události po bitvě na Bílé hoře nadobro odsunuly do exilu, si povíme více přímo na místě samém.

Procházka se koná 28. srpna od 14 hodin.

Rezervovat se můžete už nyní na https://www.arup.cas.cz/archeologicke-leto/.


ARUB Archeologicke leto 2021 700x1000

 

UDÁLOST

Nominace na cenu Patrimonium pro futuro

30. 09. 2021 - 30. 09. 2021

Patrimonium banner 470x313px

Expozice lapidária Muzea v Ivančicích umístěná na Zámku v Oslavanech je nominovaná na cenu NPÚ Patrimonium pro futuro!


Lapidárium Muzea v Ivančicích umístěné na zámku v Oslavanech bylo navrženo Územním odborným pracovištěm Národního památkového ústavu v Brně na cenu „Patrimonium pro futuro“, kterou vyhlašuje NPÚ. Celkem bylo do soutěže nominováno 34 pozitivních počinů a objevů z oblasti památkové péče, a naše lapidárium je jedním z nich. Nominace na tuto cenu hodnotí odborníci, kteří také vybírají vítěze v jednotlivých kategoriích.

Vy můžete vybraný objekt podpořit v kategorii „Památky děkují“. Hlasujte pro Lapidárium Muzea v Ivančicích! Online hlasování probíhá do 30. září na adrese: https://www.npu.cz/pamatky-dekuji.

Více informací o soutěži naleznete na: https://www.npu.cz/pamatky-dekuji

Další pozvánky Archiv

Aktuálně

Patrimonium pro futuro

Do soutěže o Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro územní odborná pracoviště nominovala 34 pozitivních počinů a objevů z oblasti památkové péče. Zatímco porota vybírá vítěze jednotlivých kategorií, může veřejnost podpořit některý z návrhů na cenu svým hlasem, a to bez ohledu na soutěžní kategorii.

Hlasujte pro Lapidárium Muzea v Ivančicích! 

https://www.npu.cz/pamatky-dekuji

 

Otevírací hodiny

Vstupné

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru
Památník

Mohyla
míru

více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum ve
Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.