07.11.2013 - 12.01.2014 | Muzeum v Ivančicích

Josef Lada – malíř a ilustrátor

Výstava reprodukcí děl Josefa Lady. Ve spolupráci s Oblastním muzeem Praha – východ v Brandýse nad Labem.

Výstava představuje přes 80 reprodukcí výtvarných děl známého českého malíře, kreslíře, ilustrátora a spisovatele Josefa Lady (1887 – 1957), rodáka ze středočeských Hrusic.
Podstatnou část výstavy tvoří Ladova volná malířská tvorba, pro kterou se mu stala inspirací rodná vesnice a její okolí z doby jeho dětství. Vystaveny jsou převážně obrazy s tematikou krajiny, vesnického života, dětských her, svátků a lidových zvyků v jednotlivých ročních obdobích.
Menší část výstavy je věnována Ladově ilustrátorské a spisovatelské činnosti. Jsou zde prezentovány některé jeho autorské knihy pro děti (o mluvícím kocourkovi Mikešovi, O chytré kmotře lišce, Bubáci a hastrmani, Nezbedné pohádky aj.) a také některé dětské knihy a knihy pro dospělé čtenáře, jež opatřil svými ilustracemi (Národní pohádky Boženy Němcové, České pohádky Jana Drdy, Král Lávra K. H. Borovského, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška aj.).
Pro děti jsou přímo ve výstavní místnosti připraveny omalovánky, puzzle, kostky a pexeso s Ladovými obrázky.
Vystavené reprodukce, které jsou věrnými kopiemi originálů, zapůjčilo Oblastní muzeum Praha-východ v Brandýse nad Labem. Knihy na výstavu zapůjčila Moravská zemská knihovna v Brně a také soukromí majitelé.
Výstava potrvá do 12. ledna 2014.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf