26.07.2013 - 20.10.2013 | Muzeum v Ivančicích

Káva aneb Velké kouzlo malého zrnka

Výstava o kávě, jejím zpracování a přípravě. Ve spolupráci s Muzeem v Bruntále.

Káva je velice oblíbený nápoj, který je známý na celém světě. Pro řadu z nás se stala součástí každého dne. Provází nás takřka celým životem – při relaxaci, posezení s přáteli, ale také při pracovním vypětí a pracovních jednáních. Kávu pijeme nejen pro její vynikající chuť a vůni, ale také pro její povzbudivý vliv na náš organismus. Šálek kvalitní a voňavé kávy nás dokáže vzpružit a dodá nám energii.
Od zasazení kávovníku až po šálek dobré kávy vede dlouhá a pracná cesta. A právě to je záměr výstavy – seznámit návštěvníky s touto surovinou od jejího pěstování, přes sklizeň, zpracování kávových zrn až po různé způsoby přípravy kávy. Výstava se zmiňuje i o náhražkách kávy, jejichž pití bylo velmi rozšířené za časů našich babiček a prababiček.
Textovou a obrazovou část výstavy doprovází celá řada trojrozměrných předmětů. Jsou zde k vidění např. domácí pražiče kávy, mlýnky na kávu zhotovené z různých materiálů (dřevo, kov, porcelán, plast), přístroje na přípravu kávy, porcelánové kávové soupravy aj. Vystavené exponáty pocházejí z 19. a 20. století a jsou ze sbírek Muzea v Ivančicích, Muzea v Bruntále, Muzea města Brna, Muzea ve Šlapanicích, Podhoráckého muzea v Předklášteří a Technického muzea v Brně. Některé předměty na výstavu zapůjčila také Správa zámku Rosice a soukromí majitelé.
Výstava, která je pořádaná ve spolupráci s Muzeem v Bruntále, potrvá do 20. října 2013.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf