15.11.2012 - 27.01.2013 | Muzeum v Ivančicích

Morava vypráví aneb Moravské mýty, pověsti a pohádky

Pohádkové putování Moravou – knížky lidového čtení na Moravě, pověsti, legendy i pohádky a jejich sběratelé a vypravěči.

Proč v komíně kvílí Meluzína, jak se původně jmenovala Popelka, kde potkáte krále moravských vodníků nebo kde jsou na Moravě ukryty poklady – nejen to prozradí návštěvníkům nová výstava Muzea v Ivančicích. Knížky lidového čtení, pohádky, pověsti, jejich hrdinové i místa, k nimž se jednotlivá vyprávění vázala, jsou představeny v textech, ilustracích a dokumentech. Výstava bude jistě zajímat i dospělé, pro které byla původně pohádková vyprávění určena. Dnes jsou pohádky především součástí dětského světa, a právě pro děti jsou připraveny hry a úkoly plné pohádkových bytostí.

Úvodní část výstavy je věnována nejznámějším příběhům knížek lidového čtení, které se postupně staly součástí folklóru, nejen moravského. Jsou zde představeny literární i historické kořeny pověsti o Meluzíně a pohádky o Popelce a jejich „druhý život“ v lidovém vyprávění, odkud se do literatury vrátily díky činnosti sběratelů. Na knížky lidového čtení navázali moravští obrozenci, jejichž hlavní snahou bylo zachytit moravské lidové pohádky a pověsti. Také ivančický rodák Beneš Method Kulda byl mezi prvními sběrateli lidových pohádkových vyprávění, které následovala řada dalších. Jejich rukopisy, fotografie, díla a také ilustrace výtvarníků Josefa Kremláčka a Libuše Šuleřové doplňují na výstavě pohádky a pověsti z jednotlivých regionů Moravy a Slezska. A protože pohádky byly a jsou oblíbeným repertoárem loutkových divadel, nechybějí na výstavě ani loutky Ječmínka, Meluzíny, Popelky, vodníka, draka a dalších. Vedle tajemných bytostí ožívajících v myslích našich předků a ústně předávaných z generace na generaci, zmiňuje výstava i několik pověstí vycházejících z reálných událostí nebo ovlivněných životním příběhem skutečných osobností.
Výstava potrvá do 27. ledna 2013.

 
created by: Trinet a.s., design Václav Houf