20.07.2011 - 02.10.2011 | Muzeum v Ivančicích

Ivančice a okolí v kresbách a grafikách Vladimíra Černého

Výstava k 90. výročí narození Vladimíra Černého.

Výstava představuje téměř 200 kreseb a linorytů, převážně s motivy z Ivančic a okolí, jejichž autorem je Vladimír Černý, rodák z Letkovic (dnes místní část Ivančic).
Vladimír Černý se narodil 23. 7. 1921. Výtvarné nadání projevoval již v dětství a záliba v kreslení mu zůstala do dospělosti. Byl absolventem ivančického gymnázia – maturoval v roce 1940. Po svém otci zdědil technický talent, který mu však nebylo dopřáno plně rozvinout, neboť byl na začátku padesátých let vyloučen z politických důvodů z vysoké školy – techniky. Celý život pak prožil u rýsovacího prkna (technik ve strojírenství), a to nejdříve v Automobilových závodech Letňany, poté v Adamovských strojírnách a od roku 1954 v ivančické Avii. Kromě kreslení patřila mezi jeho zájmy také historie. Zemřel 6. 12. 1985 ve věku 64 let.
Vladimír Černý byl nadaný a zručný kreslíř. Dovedl rozpoznat krásu i ve zcela všedních motivech. Jeho kresby se vyznačují jemností, pečlivostí a častým zobrazením drobných detailů. Na svých kresbách zachycoval zejména motivy z Ivančic a okolí. Mnohé z nich mají velkou dokumentární hodnotu, neboť je na nich zobrazena dnes již zmizelá tvář města i jeho okolí. V tvorbě Vladimíra Černého mají své zastoupení také kresby s motivy z nejrůznějších míst naší republiky i zahraničí. Důkladnost a kreslířská zručnost přivedly Vladimíra Černého také ke grafice – linorytům. Jedná se o příležitostné tisky, zejména novoročenky, pro které nalézal motivy opět v Ivančicích a okolí. Vladimíra Černého neučili kreslit profesoři vysokých uměleckých škol, ale láska k rodnému kraji.
Vystavené kresby a linoryty pocházejí z období od konce 40. do poloviny 80. let 20. století.
Výstava potrvá do 2. října 2011.

Ivančice - Příkopy, perokresba, nedat. Ivančice - farní kostel, perokresba, 1979 Oslavany, perokresba, 1978
Ivančice, kolor. kresba, 1981 Ivančice - dům pánů z Lipé, kolor. kresba, 1984 Ivančice - ulice Jana Schwarze, kolor. kresba, 1984
Ivančice - ulice U Nové brány, tužka, 1980 Řeznovice, tužka, 1976 Ivančice - Palackého nám., linoryt
created by: Trinet a.s., design Václav Houf